Molnár Csaba elmondta: a beruházást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) nyert mintegy 356 millió forint támogatásból, 240 millió forint önerőből és a mintegy 365 millió forint hitelből valósították meg.

Az elmúlt két évben a fejlesztéseknek köszönhetően már meglévő mélykúti telephelyükön egy könnyűszerkezetes csarnokot építettek fel, amelyben egy gőzsterilező rendszert alakítottak ki, továbbá egy hídmérleget szereztek be. A cég pusztaszeri telephelyére egy zöldség- és fűszerszárító berendezést vásároltak, valamint egy biomassza tüzelésű generátort telepítettek. A biomassza tárolására pedig egy könnyűszerkezetes raktárt építettek.

Az ügyvezető elmondta, hogy a 2001-ben alapított cégük mélykúti, pusztaszeri és szajoli telephelyeiről évente több mint háromezer tonna szárított fűszert, zöldséget és gyümölcsöt szállít belföldi és nemzetközi partnereinek. A feldolgozott termékek 15 százalékát a borsó, 20-20 százalékát a petrezselyem, kapor és fűszerpaprika, 10 százalékát a spenót, 15 százalékát egyéb termékek teszik ki.

A korszerűsítésekkel és bővítésekkel a következő három évben évi 5-8 százalékos árbevétel növekedésre számítanak – tette hozzá. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a jelenleg 142 főt foglalkoztató HFI Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele 2018-ban 2,9 milliárd forint, míg az előző üzleti évben mintegy 2,78 milliárd forint volt. A társaság árbevételének mintegy 89 százaléka származik exportértékesítésből. Termékeit Németországon, Hollandián és Olaszországon kívül az Amerikai Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába és Japánba szállítja.