Volt, akinek a cipője lyukasztotta ki, más zoknijának a mosásban veszett párja. Szinte minden negyedik osztályos diáknak megvolt a saját története arról, hogyan és milyen zoknikkal sikerült megtömnie azokat a zsákokat, melyeket a Zokni Csereprogramnak szántak. Az tarjáni ökoiskola tanulói egyébként közel 400 kilogrammnyi zoknit gyűjtöttek össze, a legszorgalmasabb csapat viszont kétség kívül a 4.C osztály volt. A gyerekek oklevelet és órarendet kaptak eredményes munkájukért.

“Folyamatosan gyűjtjük a zoknikat a Zokni Csereprogramban, de a mai roadshow rendezvényünk egyedi ebben. Országszerte 18 ezer családot sikerült eddig megszólítanunk, csak Szegeden körülbelül 600-an csatlakoztak hozzánk. Azt tapasztaljuk, hogy az alsósokat könnyebb megszólítani egy ilyen gyűjtéssel, mint az idősebb diákokat, ők viszont nagyon élvezik a gyűjtést. Több intézményvezető is arról számolt be nekünk, milyen jó közösségépítő, csapatépítő ereje van egy ilyen célnak az osztályokban” – mondta a Helyi Híradónak Csányi Zoltán ötletgazda. 

Hozzátette, Békéscsaba és Kecskemét mellett eddig Szeged bizonyult a legaktívabb városnak, hamarosan akár az egy tonnát is elérheti a zoknik súlya.

Az őszi roadshow-hoz 13 szegedi iskola és 1 zsombói óvoda csatlakozott, az intézmények viszont nemcsak selejtes, hanem úgynevezett adományzoknikat is a zsákokba csempésztek. A Zokni Csereprogram indulásakor még nem volt cél, azóta mégis gyakorlattá vált, hogy a felajánlók az újrahasznosításra szánt ruhadarabok mellett új, csomagolt zoknikat is küldenek számukra. Ezeket a felajánlásokat a Máltai Szeretetszolgálathoz továbbítják, onnan pedig hajléktalanokhoz és rászorulókhoz kerülnek majd – részletezte a csereprogram ötletgazdája.

A Zokni Csereprogram 2014-ben, a Föld napján indult útjára Szegeden, azóta körülbelül 225 ezer pár zoknit gyűjtöttek össze. A Magyar Posta segítségével ingyen lehet zoknit küldeni a program számára, az ország bármely pontjáról. A használhatatlan zoknikat újrahasznosítják, szigetelőanyag lesz belőlük.